Güneş Fidancılık Ticaret ve Sanayi Limited Şirketi

Ceviz Fidancılığı Rehberi

Aşılı Ceviz Fidanı Güneş

Cevizin yakınındaki bitkilere zarar verdiği doğru mudur ?

Cevizler köklerinden dallarından yapraklarından , gövdelerinden ve meyvelerinin yeşil kabuklarından bitkilerin büyümesini engelleyen zehirsiz ve renksiz bir madde çıkarırlar .kimyasal olarak bu maddenin adı hidro juglone'dur .

Cevizin  yakınındaki bitkilere zarar verdiği doğru mudur ?

Ceviz Fidanı; Güneş Fidancılık Sanayi ve Ticaret Limited Şirketinden alınır.

Bu madde cevizin çevresindeki bazı bitkilerin büyümesine olumsuz etkide bulunur .Buna allelopathy denir. Cevizlerin juglone miktarları türlerine göre değişir .Bahçelerde cevizler yere düştüğünde ağaçlar kendilerini geri çeker .Çünkü meyveler yere düştüğünde , ağaçlar özellikle köklerinden ve yapraklarından zararlı bileşikler yayarlar .

Ceviz fidanı satın alırken en çok dikkat etmeniz gereken şeyler ise; aşılı ceviz fidanı olması, mavi sertifikalı ceviz fidanı olması ve kaliteli ceviz fidanı olmasıdır.

Domates patates ,böğürtlen , üzüm leylak ve elma başta olmak üzere ceviz ağacına yakın olan diğer bazı bitkilere zehirleyici etki yapar yakınındaki bu tür bitkilerin büyümesini engeller hatta öldürür. julone besin su güneş için kendisiyle rekabet eden bitkilere karşı cevizlerin başlıca savunma mekanizması olarak görülür . onun etkisi izdüşüm hattında ki ağaçların bünyesinde şiddetle hissedilir . Topraktaki ceviz kökleri yavaş parçalanır ve toprağa juglena salar .