Güneş Fidancılık Ticaret ve Sanayi Limited Şirketi

Ceviz Fidancılığı Rehberi

Aşılı Ceviz Fidanı Güneş

Ceviz türleri arasındaki temel farklar nelerdir ?

Türkiye de genel olarak Anadolu cevizinden başka ceviz türü yoktur.Fakat son yıllarda diğer ülkeler den getirilen yabancı ceviz çeşitlerinin fidanlarıyla bahçeler kurulmaktadır.

Ceviz türleri arasındaki  temel farklar nelerdir ?

Ceviz Fidanı; Güneş Fidancılık Sanayi ve Ticaret Limited Şirketinden alınır.

hangi türe ait olursa olsun aslında bütün ceviz türleri genel olarak 25- 30 m boya ve çok geniş bir taç yapısına sahiptir eger uzerlerinde yaprak ve meyve varsa ceviz türlerini birbirnden ayırt etmek zor değildir . Bütün ceviz türleri birleşik yapraklıdır ve yapraklarında türlere göre değişen çok sayıda yaprakçık vardır .

Ceviz fidanı satın alırken en çok dikkat etmeniz gereken şeyler ise; aşılı ceviz fidanı olması, mavi sertifikalı ceviz fidanı olması ve kaliteli ceviz fidanı olmasıdır.

Cevizin meyve irilikleri ve şekilleri çok farklıdır Sert kabuk ve açık renkli olup kabugun kenar yarığı yüzeyseldir derin değildir . .Ağacın kabuğu gençlik döneminde düz ve gri renkli oup , onbeş aşından sonra kabukta çatlaklar oluşur . Anadolu cevizleri güçlü ve büyük ağaçlar olştururlar ,kazık kökleri toprağa iyi tutunmalarını sağlar . Aslında iyi drene edilmiş toprak istemelerine rağmen bu konuda fazla seçici değillerdir.