Güneş Fidancılık Ticaret ve Sanayi Limited Şirketi

Ceviz Fidancılığı Rehberi

Aşılı Ceviz Fidanı Güneş

Ceviz tarihi hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir?

Orta Asya'daki sıradağlarda yetişen doğal bir bitki olan cevizin ana vatanı Orta Asya olarak bilinir. Fakat ceviz sadece Orta Asya sıradağlarının değil Bulgaristan, eski Yugoslavya, Romanya ve Yunanistan'ın da doğal bitki örtüsü içinde yer almakta olduğu bilinmektedir.

Ceviz tarihi hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir?

Ceviz Fidanı; Güneş Fidancılık Sanayi ve Ticaret Limited Şirketinden alınır.

Ceviz Sincan'dan (Doğu Türkistan), Kazakistan'ın bir kısmına, Özbekistan'a, Kırgızistan'ın Güneyine, Nepal dağlarına, Tibet'e Hindistan'ın Kuzeyine ve Pakistan üzerinden Afganistan'a, Tacikistan'a, Türkmenistan'a, İran'a, Irak'a, Azerbaycan'ın bir kısmına, ermenistan'a, Gürcistan'a, Türkiye'nin doğuna geçmiş ve zamanla Türkiye'nin tamamına ceviz yayılmıştır.

Ceviz fidanı satın alırken en çok dikkat etmeniz gereken şeyler ise; aşılı ceviz fidanı olması, mavi sertifikalı ceviz fidanı olması ve kaliteli ceviz fidanı olmasıdır.

16. yüzyılın ortalarında İngiltere'ye götürülen ceviz 17. yüzyılın sonlarında Amerika birleşmiş devletlerine ulaşmıştır. Ceviz her gittiği bölgede çok ilgi görmüş olup bir çok alanda tüketilmeye başlamıştır. Ceviz'in gelişmesi için insanlar yüzyıllarca uğraşıp cevizi hem maddi açıdan hemde manevi açısından en iyi duruma getirmek için uğraşmışlardır.