Güneş Fidancılık Ticaret ve Sanayi Limited Şirketi

Ceviz Fidancılığı Rehberi

Aşılı Ceviz Fidanı Güneş

CEVİZ TIRTILI NEDİR, NASIL ZARAR VERİR?

İlkbahar ve yaz esnasında ,tırtıllar dallardaki bütün yaprakları yok edebilir, ve hatta küçük bir ağacı komple tahrip edebilir. Tahribatı sonucu ceviz ağaçlarının öldüğü görülmüştür. Bu tırtıllardan her biri yaklaşık bir metre kare yaparak alanı tüketebilir ve ceviz tırtılları toplu yaşamaktadırlar.

CEVİZ TIRTILI NEDİR, NASIL ZARAR VERİR?

Ceviz Fidanı; Güneş Fidancılık Sanayi ve Ticaret Limited Şirketinden alınır.

Ağacın gövdesinde gömlek değiştirme, dağıtmak gibi dikkat çekici alışkanlığa sahiptirler. Yüz veya daha fazla larva beraber demet olup 4 defa gömlek değiştirirler. Deri değiştirme her defasında gövdenin daha aşağı kısmında meydana gelir. Vücudunu kapatan 4 gri çizgiye sahiptir. Kışı pup olarak 2.5-7.5 cm toprağın derinliğinde geçirmektedirler. İlkbaharda çıkarlar ve yumurta bırakma işlemi uzun bir dönemde vuku bulunur. Yumurtaların açık renkli yığınları yaprakların alt yüzeyine bırakmaktadırlar.

Ceviz fidanı satın alırken en çok dikkat etmeniz gereken şeyler ise; aşılı ceviz fidanı olması, mavi sertifikalı ceviz fidanı olması ve kaliteli ceviz fidanı olmasıdır.

Ceviz yapraklarına diğer zarar veren böcekler için yapılan ilaçlamalar ceviz tırtılı için de etkili olmaktadır. Ayrıca ağacın gövdesi üzerinde gömlek değiştirirken mekanik olarak ezilebilir. Ceviz tırtılını püskürtebilmek için yağlarla yapılacak olan ilaçlama yararlı olmaktadır.