Güneş Fidancılık Ticaret ve Sanayi Limited Şirketi

Ceviz Fidancılığı Rehberi

Aşılı Ceviz Fidanı Güneş

CEVİZ AĞAÇ SARI KURDU NEDİR VE ZARARLARI NELERDİR ?

Ağaç sarı kurdu(zeuzera pyrina)erginlerinin beyaz renkli kanatları çok sayıda lacivert noktacıklıdır. Larvalar gençken pembe renkli ve üzerindeki noktalar da çok az belirgindir. Larvalar ağaçların gövde ve dallarında galeriler açarak beslenmektedirler. Kışı ağaçların gövde ve dallarında geçirirler.

CEVİZ AĞAÇ SARI KURDU NEDİR VE ZARARLARI NELERDİR ?

Ceviz Fidanı; Güneş Fidancılık Sanayi ve Ticaret Limited Şirketinden alınır.

Fidan ve ağacın ölümü için gövdeye yerleşen bir tek larva bile yeterlidir. Fidan ve ağaçların gövde ve dallarında galeriler açarak ağacın zayıflamasına ve rüzgarın etkisiyle kırılmasına neden olmaktadır. Ağaç zamanında budanarak bulaşık dallara kesilip uzaklaştırılmalıdır. Düşük yoğunluklarda larva giriş deliklerine sokulacak uygun kalınlıkta tel ile larvalar öldürülebilir veya delik aşı macunu ile kapatılabilmektedir.

Ceviz fidanı satın alırken en çok dikkat etmeniz gereken şeyler ise; aşılı ceviz fidanı olması, mavi sertifikalı ceviz fidanı olması ve kaliteli ceviz fidanı olmasıdır.

Üretici ilaçlama zamanını tespit için sonbaharda yaprak dökümünden sonra gövde ve dalları inceleyerek zararlının giriş yerleri araştırılmalıdır. Larvaların açtıkları galerilerin ağzında biriken sarımsı renkteki talaş yığınları bu giriş yerlerinin kolayca tanımlanmasını sağlamaktadır. Az veya çok bulaşık olduğu görülen her ağaçta mücadele yapılması önemli hususlardan biridir.