Güneş Fidancılık Ticaret ve Sanayi Limited Şirketi

Ceviz Fidancılığı Rehberi

Aşılı Ceviz Fidanı Güneş

CEVİZ YAPRAK BİTİ NEDİR VE NASIL ZARAR YAPAR?

Cevizlerde görülen yaprak bitkileri (monelliopsis caryea, shromaphis juglandicola ) genellikle küçük ve naziktirler. İlkbahar döneminde kanatsızdır. Yazın ve mevsim sonuna doğru kanatlarını geliştirirler. Hortumlarıyla yapraklardan bitki özsuyunu ve hücre içeriğini emerek beslenirler.

CEVİZ YAPRAK BİTİ NEDİR VE NASIL ZARAR YAPAR?

Ceviz Fidanı; Güneş Fidancılık Sanayi ve Ticaret Limited Şirketinden alınır.

Chromaphis Juglandicole anadolu cevizinin en başta gelen zararlısıdır. Olgun olarak yaklaşık 1/6 cm uzunluğunda, küçük sarı tüylüdür. Yumurta bırakılan formları kanatsızdır ve diğer türlerden arkada iki koyu bant vasıtasıyla ayırt edilebilir. Kanatlanmış formlar büyüme mevsiminin ortalarında görürülür. Yumurtalar kabuğun engebeli olduğu yerlerde sürgünlerin ve dalların üzerine bırakılırlar.

Ceviz fidanı satın alırken en çok dikkat etmeniz gereken şeyler ise; aşılı ceviz fidanı olması, mavi sertifikalı ceviz fidanı olması ve kaliteli ceviz fidanı olmasıdır.

Yeni bırakılmış yumurtalar ve bunlardan çıkan afitler solgun sarı renkte olup, yaprakların alt tarafında bulunur. Bunların etkisiyle bodurlaşmış yapraklar, meyveler ve filizler meydana gelir. Yaprak bitleri ceviz ağaçlarının gücünü, meyve üretimini ve kalitesini azaltan faktörlerden biri olmasına rağmen önemli bir zarar görmeden küçük gruplar tolere edilebilmektedir